БЮЛЕТИН за месец ФЕВРУАРИ 2004 г.

УВАЖАEМИ СПЕЦИАЛИСТИ И РЪКОВОДИТЕЛИ,

       Вие разполагате с поредния месечен хидрометеорологичен бюлетин. В него е направен месечен обзор на основни процеси и явления от метеорологична, агрометеорологична, хидрологична и екологична гледна точка за територията на страната. Оперативната информация, набирана от националната мрежа на НИМХ, дава възможност за бърза и обща преценка на влиянието на тези явления и процеси върху различни сфери от икономиката и обществения живот, за вземане на оптимални управленски решения и повишаване на икономическата полза от стопанската дейност и комфорта на живота.

       Информацията в бюлетина не е пригодна за изследователски, юридически и бизнес цели. Подходяща информация за тези цели, преминала през стандартен контрол, може да се получи чрез официална заявка до НИМХ.

       НАЦИОНАЛНИЯТ ИНСТИТУТ ПО МЕТЕОРОЛОГИЯ И ХИДРОЛОГИЯ, включващ и НАЦИОНАЛНАТА ХИДРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА СЛУЖБА с филиалите си в Плевен, Варна, Пловдив и Кюстендил е с предмет на дейност:

СЪДЪРЖАНИЕ

 
Към списъкa на бюлетините  Към началната страница на НИМХ 
 


 
I. ПРЕГЛЕД НА ВРЕМЕТО

   1. СИНОПТИЧНА ОБСТАНОВКА

       1-2.II Страната се намираше в размито поле при земята и гребен във височина. На места в Дунавската равнина се образуваха мъгли.

       3.II През страната премина студен фронт от североизток. На места преваля слаб дъжд.

       4.II Временно се изгради относително високо поле при земята и във височина, облачността намаля.

       5.II През страната премина топъл фронт. На отделни места преваля слаб дъжд.

       6-7.II Страната се намираше в антициклонално поле при земята и гребен във височина. Времето беше необичайно топло. В повечето райони температурите достигнаха 17-22°C, във Велико Търново - 26°C.

       8-10.II През страната последователно преминаха два студени атмосферни фронта от северозапад. На места преваля слаб дъжд. Температурите се понижиха с около 12°C.

       11-13.II Временно се изгради антициклон, но впоследствие страната попадна в двуцентрова циклонална област с центрове над Гърция и Украйна. В страната имаше слаби валежи, предимно от сняг. Температурите се понижиха с около 10°C.

       14.II Временно се изгради антициклон. Минималните температури бяха много ниски - на вр.Мусала беше измерена температура -32°C, на вр.Ботев -29°C.

       15.II През страната премина студен атмосферен фронт, свързан с циклонална област над Черноморието. Само на отделни места имаше слаби превалявания от сняг.

       16-19.II Полето при земята беше антициклонално, с гребен във височина. Преобладаваше слънчево време. Температурите се повишиха.

       20.II През страната премина студен фронт от север. На много места преваля слаб сняг.

       21.II Страната се намираше в южната периферия на антициклон. Времето беше предимно слънчево.

       22-24.II Над Централното Средиземноморие се формира циклон. Над страната се заоблачи и на места преваля слаб сняг.

       25.II Циклонът премина северно от страната ни, като страната попадна в топлия му сектор. Температурите се повишиха. Преваля слаб дъжд.

       26-27.II Нов циклон с център над Италия се изтегли към Унгария. В челната му част се усили южният вятър. Температурите се повишиха. В Пловдив беше измерена максимална температура 25°C. Студено се задържа времето в северозападните райони. На много места преваля краткотраен дъжд, придружен от гръмотевици.

       28-29.II Отново аналогична обстановка. Циклонът се изтегли на север и в страната се усили южният вятър. Отново на места преваля и прегърмя.
 

Kъм съдържанието



  2. ТЕМПЕРАТУРА НА ВЪЗДУХА

       На 1.II средноденонощните температури бяха около и по-ниски от нормалните. Впоследствие те бързо се повишиха и на 6.II бяха между 9 и 15°, в Хасково 17.2°, в Карлово и Съдиево 16° - значително по-високи от нормалните. Последва постепенно понижение на температурите и около 10.II средноденонощните бяха близки до нормалните, а на 13.II - между -1 и -6° - със 7 до 12° по-ниски от нормалните. На същата дата в планините температурите достигнаха рекордно ниски стойности - на вр.Ботев -29.0°, на вр.Мусала -31.6°. През следващите няколко дни температурите се повишиха и на 19.II бяха около и по-високи от нормалните, особено в Дунавската равнина. През периода 20-22.II температурите временно се понижиха и бяха с 3 до 7° по-ниски от нормалните. На 23.II температурите се повишиха и се нормализираха. Повишението на температурите продължи и през последните дни на февруари средноденонощните бяха между 7 и 14°, на отделни места - до 17°C.

       Средните месечни температури за февруари са предимно между 2 и 5°, в планинските райони между -8 и -3°, на вр.Мусала -10.7°, на вр.Ботев -8.9°. В равнините те са с 0.5 до 2.5(С по-високи от нормалните, а в планините - с 0.5 до 2° по-ниски от нормалните.

       Най-високите температури през февруари са между 19 и 24°, в София 18°, във В. Търново 25.5°, в Пловдив 25°, в планините между 7 и 14°, на вр.Мусала -1.5°, на вр.Ботев 3.3°C и бяха измерени на 7 или около 28.II, а най-ниските - предимно между -15 и -10°, в планините - между -25 и -20°, на вр.Мусала -31.6°, на вр. Ботев -29° са измерени на 13 и 14.II.
 



Изменение на температурата през февруари 2004г.








Kъм съдържанието



   3. ВАЛЕЖИ

       През февруари превалявания имаше около 3, 9, 13, 21 и 27.II.

       Броят на дните с валеж 1 и повечеmm в Тракийската низина и Югозападна България бешe до 4, в останалата равнинна част на страната - между 4 и 8, а в планините до 15. Само в отделни райони валежът веднъж е бил повече от 10mm, на вр.Мусала - 3 пъти. Максималният денонощен валеж бе предимно между 2 и 15mm, на вр.Ботев - 24mm, на вр.Мусала и в Кърджали - 18mm, във Варна - 17mm, а в Пловдив не е измерен валеж.

       Сумата на валежите в по-голямата част на страната бе между 5 и 30mm, в планините - до 80mm, което е предимно между 30 и 70% от нормата.
 



Валеж през февруари 2004г.