БЮЛЕТИН за месец ФЕВРУАРИ 2000г

УВАЖАEМИ СПЕЦИАЛИСТИ И РЪКОВОДИТЕЛИ,

       Вие разполагате с поредния месечен хидрометеорологичен бюлетин. В него е направен месечен обзор на основни процеси и явления от метеорологична, агрометеорологична, хидрологична и екологична гледна точка за територията на страната. Оперативната информация, набирана от националната мрежа на НИМХ, дава възможност за бърза и обща преценка на влиянието на тези явления и процеси върху различни сфери от икономиката и обществения живот, за вземане на оптимални управленски решения и повишаване на икономическата полза от стопанската дейност и комфорта на живота.

       Информацията в бюлетина не е пригодна за изследователски, юридически и бизнес цели. Подходяща информация за тези цели, преминала през стандартен контрол, може да се получи чрез официална заявка до НИМХ.

       НАЦИОНАЛНИЯТ ИНСТИТУТ ПО МЕТЕОРОЛОГИЯ И ХИДРОЛОГИЯ, включващ и НАЦИОНАЛНАТА ХИДРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА СЛУЖБА с филиалите си в Плевен, Варна, Пловдив и Кюстендил е с предмет на дейност:

СЪДЪРЖАНИЕ

 
Към списъкa на бюлетините  Към началната страница на НИМХ 
 

 
I. ПРЕГЛЕД НА ВРЕМЕТО

    1. СИНОПТИЧНА ОБСТАНОВКА

      1-2 От Италия през Гърция към Мала Азия премина Средиземноморски циклон. Преваля сняг. Почти в цялата страна се образува снежна покривка. Температурите се понижиха.

      3-10 Налягането се повиши. Страната се намираше в антициклонално барично поле. Времето беше сухо и предимно слънчево. Температурите се повишиха и на много места на 7, 8 и 9.II достигнаха до 20°C. В сутрешните часове имаше мъгли.

      11-13 В периферията на антициклон, образувал се над Средна Европа и преминал на изток, от североизток нахлу студен въздух. На места преваля слаб дъжд. Температурите се понижиха с 8-9°C. Към края на периода облачността се разкъса и намаля. По черноморието духаше силен северен вятър.

      14-15 Под влияние на нахлуващ в периферията антициклон, преместващ се от Великобритания към Централна Европа, от север-североизток в страната нахлу студен въздух. На места преваля предимно дъжд, а в Северна България-дъжд и сняг.

      16-18 В антициклонално барично поле се установи слънчево време и температурите се повишиха.

      19-20 На 19.II с усилване на вятъра от северозапад нахлу по-студен въздух. В Дунавската равнина духаше умерен до силен северозападен вятър. Слаб валеж, предимно от сняг, имаше в Източна България.

      21-23 Страната се намираше в югозападната периферия на дълбок и обширен циклон с център над Европейска Русия. Имаше променлива облачност, без съществени валежи. Ветровито.

      24-26 Високата фронтална зона се установи над Балканския полуостров и нашата страна и се активизира. По нея преминаваха циклонални вихри, които създадоха валежна обстановка-в Северна България преваля дъжд и сняг, в Южна-предимно дъжд. В Северозападна България се образува съществена снежна покривка-между 25 и 30 см. В някои райони от страната валежите бяха придружени с гръмотевици.

      27-28 Впоследствие над Балканите се образува антициклон. Облачността се разкъса и намаля и минималните температури се понижиха чувствително и в някои райони на Северна България и високите полета достигнаха до минус 11-минус 14°C.
 

Kъм съдържанието



  2. ТЕМПЕРАТУРА НА ВЪЗДУХА

    Средната февруарска температура в равнините беше между 5.7 и 2.1°C. В почти цялата страна температурите бяха над нормата за месеца, а само в отделни станции-около нормата. Най-голямо отклонение на температурата от нормата имаше в районите на Северна България: с 3.3°C в Павликени до 1.1°C в Кюстендил. Наднормени бяха температурите и по Черноморието: с 2.0°C в Бургас и Ахтопол до 2.6°C във Варна; в София температурата беше с 1.3°C над нормата. Най-високите температури през месеца (между 19.4 и 16.7°C) бяха измерени на 6 и 8.II съответно във Видин, Велико Търново и Кюстендил. По планинските върхове температурата беше над нормата с 1.2 до 1.7°C. По върховете максималните температури бяха между 4.9 и 6.2°C съответно на вр. Мусала и вр. Ботев на 8.II. Относително ниски температури имаше в началото на първото десетдневие и около средата на второто, което беше сравнително топло. По-ниски бяха температурите в началото и края на последното десетдневие на месеца. Най-ниските температури бяха между минус 2.4°C в Бургас и минус 11.2°C във Видин на 28.II и по планиските върхове Мусала на 20.II (-21.5°C ) и вр.Ботев на 3.II (-15.6°C). През месеца броят на дните със средноденонощна температура под 0°C се колебаеше от 1 в Сандански и по Черноморието до 7 в София, Видин, Монтана и Кнежа, а под 5°C-между 10 в Сандански и 22 дни в Добрич.
 



Изменение на температурата през февруари 2001г.








Kъм съдържанието



   3. ВАЛЕЖИ

    Сумата на валежите за голяма част от територията на България беше около и под нормата (26-79%). Над нормата (120-197%) бяха валежите в Свероизточна България. Количеството паднали валежи по планинските върхове беше около и над нормата-на вр. Черни връх 136%, на вр. Мусала 126%, вр.Мургаш 87%. На вр.Ботев и вр.Рожен валежите бяха съответно 47 и 79%, което е под нормата. Превалявания имаше в началото на първото десетдневие, около 15.II, през периода 23-27.II.

      Броят на дните с валеж повече от 1mm бе между 4 и 10, а в планините-до 12. Дните с валеж над 10mm бяха около 1-2. Валеж по-голям от 25mm не е имало през месеца. Максималният денонощен валеж беше във Враца (на 26.II), Монтана и Разград (на 26.II) съответно 23.8 , 20.6 и 20.5mm.
 



Валеж през февруари 2001г.