БЮЛЕТИН за месец АПРИЛ '98





УВАЖАЕМИ СПЕЦИАЛИСТИ И РЪКОВОДИТЕЛИ,

        Вие разполагате с поредния месечен хидрометеорологичен бюлетин. В него е направен месечен обзор на основни процеси и явления от метеорологична, агрометеорологична, хидрологична и екологична гледна точка за територията на страната. Оперативната информация, набирана от националната мрежа на НИМХ, дава възможност за бърза и обща преценка на влиянието на тези явления и процеси върху различни сфери от икономиката и обществения живот, за вземане на оптимални управленски решения и повишаване на икономическата полза от стопанската дейност и комфорта на живота.

        Информацията в бюлетина не е пригодна за изследователски, юридически и бизнес цели. Подходяща информация за тези цели, преминала през стандартен контрол, може да се получи чрез официална заявка до НИМХ.

        НАЦИОНАЛНИЯТ ИНСТИТУТ ПО МЕТЕОРОЛОГИЯ И ХИДРОЛОГИЯ, включващ и НАЦИОНАЛНАТА ХИДРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА СЛУЖБА с филиалите си в Плевен, Варна, Пловдив и Кюстендил е с предмет на дейност:


 
 
 СЪДЪРЖАНИЕ

Към списъкa на бюлетините Към началната страница на НИМХ




 
 
 
 
I. ПРЕГЛЕД НА ВРЕМЕТО

 
  1. СИНОПТИЧНА ОБСТАНОВКА

        1 - 4.IV.  Западно от Великобритания и в централните райони на Източна Европа стационираха дълбоки циклони. Над Централна Европа имаше слабо изразен баричен гребен. България се намираше в размито антициклонално барично поле. Имаше променлива облачност, по-значителна над западната половина от страната. Температурите бяха близки до нормалните за сезона.

        5 - 9.IV.  Циклонът над Великобритания бавно се преместваше на изток. По неговата западна периферия се спускаха студени въздушни маси към западното Средиземноморие, а оттам, в челото на висока барична долина, към Балканския полуостров се изнасяше топъл въздух. В България духаха умерени, а в Източна България и местата на север от планините - силни югозападни ветрове. По високите планински части скоростта на вятъра достигаше 35-40 m/s. Температурите в страната се повишиха с 10 - 12 oC.

        10 - 14.IV.  През Централна Европа на изток се преместваха серия циклони. Фронталните системи, свързани с тях, преминаваха през страната. Облачността често беше значителна и на места преваляваше дъжд. Вятърът се ориентира от запад и северозапад и беше умерен, в Дунавската равнина - временно и силен. Температурите се понижиха и достигнаха нормалните стойности за средата на април.

        15 - 16.IV  Размито антициклонално барично поле. Преобладаваше слънчево и почти тихо време. Температурите - без промяна.

        17 - 22.IV. През страната преминаваха студени фронтове от запад. Преобладаваше облачно време и на места преваляваше дъжд. Духаше слаб и умерен вятър от запад и северозапад. Температурите бяха около и по-ниски от нормалните за сезона.

        23 - 28.IV. Размито антициклонално барично поле. Имаше променлива облачност и на отделни места главно в следобедните часове преваляваше слаб дъжд.

        29 - 30.IV. Въздушната маса над страната се лабилизира. Преобладаваше облачно време и преваляваше дъжд.
 

Kъм съдържанието

 

 


 
 2. ТЕМПЕРАТУРА НА ВЪЗДУХА

        В началото на април средноденонощните температури бяха предимно между 7 и 11 oC - малко по-ниски от нормалните. Впоследствие те бързо се повишиха и от 5 до 9.IV, а в югоиз-точните райони до 11.IV, средноденонощните бяха между 16 и 21 oC, в отделни райони - до 23-24 oC, т.е. значително по-високи от нормалните. В края на първото десетдневие те се понижиха и през второто и третото десетдневие бяха предимно между 9 и 14oC - най-често с 1 - 2 oC по-ниски от нормалните. Най-хладно беше в началото на третото десетдневие.
        Средните месечни температури за април (между 13 и 15 oC, в Русе и Сандански 15.3oC, в Панагюрище 12.0 oC, в планинските райони - между 1 и 6 oC, на вр.Ботев -0.6 oC, на вр.Мусала -2.8 oC) в повечето райони са с 1 до 4 oC по-високи от нормалните. Най-големи са аномалиите в Североизточна България.
        Най-високите температури през април (предимно между 26 и 31 oC, на отделни места в Дунавската равнина - до 33 oC, в Русе 34 oC, в планините между 13 и 18 oC, на вр.Ботев 8.8 oC, на вр.Мусала 7.2 oC) бяха измерени през периода 5 - 9.IV, а най-ниските (в Южна България между -4 и 1 oC, по Черноморието и в Дунавската равнина - между -1 и 4 oC, в планинските райони - между -8 и -3 oC, на вр.Мусала - -10.6 oC) - предимно на 1.IV.



Изменение на температурата през април  1998г.








Kъм съдържанието

 

 


 
 3. ВАЛЕЖИ

         Валежите през април бяха сравнително малко. Превалявания от дъжд имаше главно около 11.IV, 21.IV и 28.IV.
        Броят на дните с валеж 1 и повече литра на квадратен метър е между 3 и 6, в София е 10, а в планинските райони - до 10. В половината от станциите денонощният валеж веднъж е бил повече от 10 mm, в София - 2 пъти, а на вр.Мусала - 3 пъти.
        Само в отделни стаанции той е бил повече от 25 mm. Максималният денонощен валеж е между 5 и 15 mm, в Бяла Слатина - 34 mm, в Ново село - 33 mm, във Видин - 30 mm, в Кнежа - 22 mm, на вр.Мусала - 18 m, в Сандански - 17 mm и беше измерен предимно през третото десетдневие на месеца.
        Сумата на валежите в западната половина на страната и в планините е между 20 и 45 mm - между 30 и 70 % от нормата, а в източната - между 5 и 25 mm, във Видин - 48 mm.



Валеж през април 1998г.








Kъм съдържанието

 

 


 
 4. СИЛЕН ВЯТЪР

         Условия за силен вятър (14 m/s и повече) имаше главно през периода 6 - 14.IV и около 20.IV най-вече в североизточната половина на страната. Броят на дните със силен вятър в повечето райони е между 2 и 6, в Русе - 12, а в планините -от 10 до 18 дни. В отделни райони, предимно в Югоизточна България, силен вятър не е регистриран.
 
 

Kъм съдържанието

 

 


 
 5. ОБЛАЧНОСТ И СЛЪНЧЕВО ГРЕЕНЕ

        Средната облачност (между 4.5 и 6.5 десети от небосвода, в Пловдив - 4.5, във В. Търново - 6.7, в планините - до 8 десети) е близко до нормата. Слънчевото греене беше между 170 и 230 h, като в южните райони то беше относително повече. В планините слънчевото греене е предимно между 100 и 150 h, но на вр.Снежанка достигна 249 h. Броят на ясните дни (между 1 и 4, в Пловдив - 10 дни) е около и по-малък от нормата, а броят на мрачните дни (между 4 и 9 дни, в Кюстендил - 3, в Североизточна България 10 - 1, а в планините - до 16) - близък до нормата.

Продължителност на слънчевото греене през април 1998г.